Wyszukiwarka ogłoszeń towarzyskich Szukaj Divy .pl
Powered by SzukajDivy.pl

Trwała antykoncepcja dla mężczyzn

Kwestia antykoncepcji stoi zazwyczaj po stronie kobiety, która przyjmuje tabletki antykoncepcyjne, przykleja na swoje ciało plasterki albo ma założoną spiralę. Męska antykoncepcja sprowadza się do używania prezerwatywy. Nie każdy facet wie, że jest jeszcze inne, trwałe i skuteczne rozwiązanie - wazektomia. Metoda ta budzi czasami skrajne emocje.

Czym jest wazektomia?

Wazektomia jest zabiegiem, który ma na celu uniemożliwienie przepływania plemników do spermy. W tym celu nasieniowody są podwiązywane. Sam zabieg trwa krótko, około 10 - 30 minut i nie zostają po nim duże blizny. Po wykonaniu wazektomi pacjent musi przez tydzień oszczędzać się, a przez kilka miesięcy należy stosować jeszcze inne metody antykoncepcji, gdyż plemniki mogą wciąż znajdować się w spermie.

Zazwyczaj okres przejściowy trwa 2 - 3 miesiące i wiąże się z koniecznością badania spermy na obecność plemników. Po upływie tego czasu mężczyzna ma 99,9% pewności, że jego partnerka nie zajdzie w ciążę. Wazektomia nie pozostawia żadnych skutków ubocznych, a jedynym powikłaniem może być vastitis nodosa, czyli pojawienie się zgrubienia na nasieniowodzie, jest to jednak zupełnie nieszkodliwe dla zdrowia. Jakość seksu pozostaje taka sama jak przed wykonaniem zabiegu, a wiele osób nawet mówi o poprawie, w końcu nie muszą już się przejmować niechcianą ciążą. Ceny tego zbiegu wahają się od 1500 do 3000 zł w większości klinik.

Kontrowersje związane z trwałą antykoncepcją

Wiele osób myśli, że wazektomia jest nielegalna, gdyż polskie prawo wyraźnie mówi o tym, że “pozbawienie zdolności płodzenia” jest traktowane jak spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - z tego powodu nielegalne jest podwiązanie jajników. Wazektomia, chociaż jest określana jako trwała, tak naprawdę jest odwracalna nawet w 80% przypadków - zabieg nazywany rewazektomią polega na ponownym udrożnieniu nasieniowodów. Poza tym jądra cały czas produkują plemniki, które są wchłaniane przez organizm, ale nie można mówić o tym, że mężczyzna jest niezdolny do płodzenia. Można więc spać spokojnie, bo wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

Aspekt psychologiczny

Wielkie znaczenie ma aspekt psychologiczny, a decyzja powinna być dobrze przemyślana. Zdarza się, że mężczyzna podejmuje decyzję zbyt pochopnie, przez namowę partnerki, a po rozstaniu się z nią chciałby mieć dzieci z kimś innym. Ponowne udrożnienie nasieniowodu może się nie powieść.

Większość mężczyzn po wazektomii zaczyna na dobre cieszyć się seksem, mają lepsze orgazmy, podobnie jak ich partnerki. Nie muszą myśleć o ewentualnej ciąży, mogą pozwolić sobie na pełną spontaniczność w każdej sytuacji. W końcu każda inna metoda wiąże się z jakimiś ograniczeniami. Prezerwatywy bywają uciążliwe, globulki dopochwowe są bardzo zawodne, spirala może być założona tylko po porodzie, a antykoncepcja hormonalna może nie działać w połączeniu z niektórymi lekami lub ziołami. Podwiązanie nasieniowodu nie narzuca żadnych ograniczeń.

Niewielki procent mężczyzn ma jednak inne odczucia, czują, że nie są do końca mężczyznami, bo nie są zdolni do zapłodnienia.

Wazektomia to zabieg, na który decyduje się coraz więcej mężczyzn. Jest szalenie popularna w USA oraz w Chinach, a w Polsce powstaje coraz więcej klinik wyspecjalizowanych w tym zabiegu. Z pewnością jest dobrą alternatywą dla osób, które są zdecydowane na to, że nie chcą mieć dzieci lub z powodów zdrowotnych kobieta nie może zajść w ciążę. To całkowicie legalne rozwiązanie

Dodaj komentarz:

Twój pseudonim
Treść
Jak miał na imię Adam Mickiewicz?